
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Föregående generation | GeForce RTX 30 |
| Nästa generation | GeForce RTX 50 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | AD104 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 35800 million |
| Chipstorlek | 294.0 mm² |
| Densitet | 121.8 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 7680 |
| Tensor-kärnor | 240 |
| RT-kärnor | 60 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Buss | 192 bit |
| Bandbredd | 432.0 GB/s |
| Hastighet | 18.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 2070 MHz |
| Boostfrekvens | 2580 MHz |
| Minnefrekvens | 2250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 16-pin | 1 |
| TDP | 210 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 1.4a |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 267 mm |
| Höjd | 112 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Weight | 1080 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 490 kr Komplett.se | 2580 MHz | 2 | 267 mm | 112 mm | 40 mm |