
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Pascal |
| Generation | GeForce 10 |
| Föregående generation | GeForce 900 |
| Nästa generation | GeForce RTX 20 |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GP102 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 16 nm |
| Transistorer | 11800 million |
| Chipstorlek | 471.0 mm² |
| Densitet | 25.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 3584 |
| TMU | 224 |
| ROP | 96 |
| SM-enheter | 28 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5X |
| Storlek | 12 GB |
| Buss | 384 bit |
| Bandbredd | 480.4 GB/s |
| Hastighet | 10.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1417 MHz |
| Boostfrekvens | 1531 MHz |
| Minnefrekvens | 1251 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 250 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.0 |
| DVI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 267 mm |
| Höjd | 112 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1531 MHz | 2 | 267 mm | 112 mm | 40 mm |