
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Föregående generation | GeForce RTX 20 |
| Nästa generation | GeForce RTX 40 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x8 |
| Maxtemperatur | 93 C |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GA107 |
| Tillverkare | Samsung |
| Processnod | 8 nm |
| Transistorer | 8700 million |
| Chipstorlek | 200.0 mm² |
| Densitet | 43.5 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2304 |
| TMU | 74 |
| ROP | 32 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 6 GB |
| Buss | 96 bit |
| Bandbredd | 168.0 GB/s |
| Hastighet | 14.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1042 MHz |
| Boostfrekvens | 1470 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 300 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 1.4a |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 899 kr NetOnNet.se | 1537 MHz +4.6% | 1.9 | 201 mm | 120 mm | 37 mm | |
| 2 429 kr Komplett.se | 1477 MHz +0.5% | 1.8 | 191 mm | 111 mm | 36 mm | |
| 1 990 kr Komplett.se | 1470 MHz | 2 | 222 mm | 120 mm | 40 mm | |
| 1492 MHz +1.5% | 2.1 | 174 mm | 69 mm | 42 mm | ||
| 1 990 kr NetOnNet.se | 1477 MHz +0.5% | 1.8 | 191 mm | 111 mm | 36 mm | |
| 1477 MHz +0.5% | 2 | 161.9 mm | 111.2 mm | 40.2 mm | ||
| 1492 MHz +1.5% | 2.1 | 189 mm | 109 mm | 42 mm |