
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 10 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| Transistorer | 10300 million |
| Chipstorlek | 251.0 mm² |
| Densitet | 41.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2560 |
| TMU | 160 |
| ROP | 64 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 448.0 GB/s |
| Hastighet | 14.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1650 MHz 1605 MHz |
| Spelklockfrekvens | 1795 MHz 1755 MHz |
| Boostfrekvens | 1905 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 225 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w 550 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4 |
| HDMI | 1 2.0b |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.5 |
| Längd | 279.9 mm |
| Höjd | 114.4 mm |
| Bredd | 49.6 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1905 MHz | 2.5 | 279.9 mm | 114.4 mm | 49.6 mm |