
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 23 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| Transistorer | 11060 million |
| Chipstorlek | 237.0 mm² |
| Densitet | 46.7 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 1792 |
| TMU | 112 |
| ROP | 64 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 128 bit |
| Infinity Cache | 32 MB |
| Bandbredd | 224.0 GB/s |
| Hastighet | 14.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1626 MHz |
| Spelklockfrekvens | 2044 MHz |
| Boostfrekvens | 2491 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 132 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 300 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2491 MHz | 2.1 | 269 mm | 132 mm | 41 mm | ||
| 2491 MHz | 2 | 200 mm | 111 mm | 39 mm |