
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 33 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 6 nm |
| Transistorer | 13300 million |
| Chipstorlek | 204.0 mm² |
| Densitet | 65.2 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2048 |
| TMU | 128 |
| ROP | 64 |
| RT-kärnor | 32 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 128 bit |
| Infinity Cache | 32 MB |
| Bandbredd | 72.0 GB/s |
| Hastighet | 4.5 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1720 MHz |
| Spelklockfrekvens | 2355 MHz |
| Boostfrekvens | 2755 MHz 2655 MHz |
| Minnefrekvens | 2250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 185 w 165 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w 450 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1 |
| HDMI | 1 2.1a |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.2 |
| Längd | 240 mm |
| Höjd | 107.1 mm |
| Bredd | 44.1 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 419 kr Komplett.se | 2755 MHz +3.8% | 2.5 | 282 mm | 115 mm | 50 mm | |
| 2755 MHz +3.8% | 2.2 | 240 mm | 107.1 mm | 44.1 mm | ||
| 2725 MHz +2.6% | 2.3 | 303 mm | 131 mm | 45 mm | ||
| 2655 MHz | 2.1 | 241 mm | 131 mm | 41 mm | ||
| 2655 MHz | 2.1 | 241 mm | 131 mm | 41 mm |