
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 32 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 28100 million |
| Chipstorlek | 346.0 mm² |
| Densitet | 81.2 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 3456 |
| TMU | 216 |
| ROP | 96 |
| RT-kärnor | 54 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 12 GB |
| Buss | 192 bit |
| Bandbredd | 432.0 GB/s |
| Hastighet | 18.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1435 MHz |
| Spelklockfrekvens | 2239 MHz 2171 MHz |
| Boostfrekvens | 2599 MHz 2544 MHz |
| Minnefrekvens | 2250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 245 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 750 w 550 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1 |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.5 |
| Längd | 279.9 mm |
| Höjd | 133.9 mm |
| Bredd | 49.3 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 999 kr Komplett.se | 2599 MHz +2.2% | 2.6 | 335 mm | 130 mm | 52 mm | |
| 2599 MHz +2.2% | 2.5 | 279.9 mm | 133.9 mm | 49.3 mm |