
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 32 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 28100 million |
| Chipstorlek | 346.0 mm² |
| Densitet | 81.2 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 3840 |
| TMU | 240 |
| ROP | 96 |
| RT-kärnor | 60 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 16 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 624.1 GB/s |
| Hastighet | 19.5 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1295 MHz |
| Spelklockfrekvens | 2254 MHz 2124 MHz |
| Boostfrekvens | 2565 MHz 2430 MHz |
| Minnefrekvens | 2438 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 260 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 700 w 600 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 2.1 |
| HDMI | 2 2.1a |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 3.1 |
| Längd | 320 mm |
| Höjd | 134.9 mm |
| Bredd | 61.6 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2565 MHz +5.6% | 3 | 319.8 mm | 150.9 mm | 59.2 mm | ||
| 2475 MHz +1.9% | 2.6 | 267 mm | 130 mm | 51 mm | ||
| 2565 MHz +5.6% | 2.8 | 302 mm | 130 mm | 56 mm | ||
| 2565 MHz +5.6% | 3.1 | 320 mm | 134.9 mm | 61.6 mm | ||
| 2430 MHz | 2.5 | 274 mm | 125 mm | 50 mm | ||
| 2565 MHz +5.6% | 2.9 | 326 mm | 126 mm | 58 mm | ||
| 2430 MHz | 2.6 | 335 mm | 130 mm | 52 mm |