
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Pascal |
| Generation | GeForce 10 |
| Föregående generation | GeForce 900 |
| Nästa generation | GeForce RTX 20 |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x4 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GP108 |
| Tillverkare | Samsung |
| Processnod | 14 nm |
| Transistorer | 1800 million |
| Chipstorlek | 74.0 mm² |
| Densitet | 24.3 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 256 |
| TMU | 16 |
| ROP | 8 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 2 GB |
| Buss | 64 bit |
| Bandbredd | 48.1 GB/s |
| Hastighet | 6.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1228 MHz |
| Boostfrekvens | 1468 MHz |
| Minnefrekvens | 1502 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 30 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 200 w |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|