
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Pascal |
| Generation | GeForce 10 |
| Föregående generation | GeForce 900 |
| Nästa generation | GeForce RTX 20 |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GP106 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 16 nm |
| Transistorer | 4400 million |
| Chipstorlek | 200.0 mm² |
| Densitet | 22.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 1280 |
| TMU | 80 |
| ROP | 48 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 6 GB |
| Buss | 192 bit |
| Bandbredd | 192.2 GB/s |
| Hastighet | 8.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1506 MHz |
| Boostfrekvens | 1708 MHz |
| Minnefrekvens | 2002 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 120 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 400 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 1 |
| Upplösning | 7680x4320 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 250 mm |
| Höjd | 111 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1708 MHz | 2 | 250 mm | 111 mm | 40 mm |