| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce 16 |
| Föregående generation | GeForce 10 |
| Nästa generation | GeForce RTX 20 |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | TU117 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 12 nm |
| Transistorer | 4700 million |
| Chipstorlek | 200.0 mm² |
| Densitet | 23.5 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 896 |
| TMU | 56 |
| ROP | 32 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Storlek | 4 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 128.1 GB/s |
| Hastighet | 8.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1485 MHz |
| Boostfrekvens | 1635 MHz 1665 MHz |
| Minnefrekvens | 2001 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 75 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 300 w 250 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 1.4a |
| HDMI | 1 2.0b |
| HDCP | 2.2 |
| DVI-D DL | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 197 mm |
| Höjd | 121 mm |
| Bredd | 39 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1665 MHz | ||||||
| 1665 MHz | ||||||
| 1665 MHz | ||||||
| 1695 MHz +1.8% | 2 | 204 mm | 115 mm | 37 mm | ||
| 1755 MHz +5.4% | 2 | 204 mm | 115 mm | 37 mm | ||
| 1680 MHz +0.9% | 2.3 | 204.5 mm | 124.9 mm | 45.6 mm | ||
| 1860 MHz +11.7% | 2 | 202.1 mm | 111.2 mm | |||
| 1665 MHz | 2 | 178 mm | 128 mm | 36 mm | ||
| 1635 MHz -1.8% | 2 | 197 mm | 121 mm | 39 mm | ||
| 1650 MHz -0.9% | 2 | 212 mm | 121 mm | 40 mm | ||
| 1710 MHz +2.7% | 2 | 202.1 mm | 111.2 mm | |||
| 1740 MHz +4.5% | 2 | 202 mm | 111.2 mm |