| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce 16 |
| Föregående generation | GeForce 10 |
| Nästa generation | GeForce RTX 20 |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | TU116 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 12 nm |
| Transistorer | 6600 million |
| Chipstorlek | 284.0 mm² |
| Densitet | 23.2 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 1280 |
| TMU | 80 |
| ROP | 32 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 4 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 192.0 GB/s |
| Hastighet | 12.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1530 MHz |
| Boostfrekvens | 1770 MHz 1725 MHz |
| Minnefrekvens | 1500 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 350 w 100 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 350 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 1.4 |
| HDMI | 1 2.0b |
| HDCP | 2.2 |
| DVI-D DL | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 174 mm 160 mm |
| Höjd | 121 mm 115 mm |
| Bredd | 39 mm 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1800 MHz +4.3% | 2.3 | 206 mm | 124 mm | 46 mm | ||
| 1770 MHz +2.6% | 2 | 174 mm | 121 mm | 39 mm |