
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Föregående generation | GeForce RTX 20 |
| Nästa generation | GeForce RTX 40 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x8 |
| Maxtemperatur | 93 C |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GA106 |
| Tillverkare | Samsung |
| Processnod | 8 nm |
| Transistorer | 12000 million |
| Chipstorlek | 276.0 mm² |
| Densitet | 43.5 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2560 |
| TMU | 80 |
| ROP | 32 |
| SM-enheter | 20 |
| Tensor-kärnor | 80 |
| RT-kärnor | 20 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 224.0 GB/s |
| Hastighet | 14.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1545 MHz |
| Boostfrekvens | 1777 MHz 1785 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 130 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 1.4a |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Upplösning | 7680x4320 |
| Skärmar | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1777 MHz -0.4% | 2 | |||||
| 1807 MHz +1.2% | 2.7 | 300 mm | 133.6 mm | 53.5 mm | ||
| 1890 MHz +5.9% | 2.7 | 300 mm | 133.6 mm | 53.5 mm | ||
| 3 359 kr Komplett.se | 1852 MHz +3.8% | 1.9 | 200 mm | 123 mm | 38 mm | |
| 1777 MHz -0.4% | 2 | 222 mm | 120 mm | 40 mm | ||
| 1777 MHz -0.4% | 2.1 | 222.3 mm | 116.8 mm | 41.4 mm | ||
| 1807 MHz +1.2% | 2.3 | 205 mm | 112 mm | 45 mm |