
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Föregående generation | GeForce RTX 20 |
| Nästa generation | GeForce RTX 40 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Maxtemperatur | 93 C |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GA106 |
| Tillverkare | Samsung |
| Processnod | 8 nm |
| Transistorer | 12000 million |
| Chipstorlek | 276.0 mm² |
| Densitet | 43.5 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 3584 |
| TMU | 112 |
| ROP | 48 |
| SM-enheter | 28 |
| Tensor-kärnor | 112 |
| RT-kärnor | 28 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 12 GB |
| Buss | 192 bit |
| Bandbredd | 360.0 GB/s |
| Hastighet | 15.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1320 MHz |
| Boostfrekvens | 1837 MHz 1785 MHz |
| Minnefrekvens | 1875 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 170 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| Upplösning | 7680x4320 |
| Skärmar | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.1 |
| Längd | 282 mm |
| Höjd | 117 mm |
| Bredd | 41 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1867 MHz +4.6% | ||||||
| 1785 MHz | ||||||
| 1785 MHz | ||||||
| 1785 MHz | ||||||
| 1785 MHz | ||||||
| 1882 MHz +5.4% | 2 | 201.8 mm | 110 mm | 40 mm | ||
| 1837 MHz +2.9% | 2.1 | 282 mm | 117 mm | 41 mm | ||
| 1777 MHz -0.4% | 2.1 | 235 mm | 124 mm | 42 mm |