
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Föregående generation | GeForce RTX 20 |
| Nästa generation | GeForce RTX 40 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x8 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GA107 |
| Tillverkare | Samsung |
| Processnod | 8 nm |
| Transistorer | 8700 million |
| Chipstorlek | 200.0 mm² |
| Densitet | 43.5 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2304 |
| TMU | 72 |
| ROP | 32 |
| SM-enheter | 18 |
| RT-kärnor | 18 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 192.0 GB/s |
| Hastighet | 12.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 727 MHz |
| Boostfrekvens | 1462 MHz |
| Minnefrekvens | 1500 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 50 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 300 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Längd | 163 mm |
| Höjd | 69 mm |
| Bredd | 20 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 499 kr Komplett.se | 1462 MHz | 1 | 163 mm | 69 mm | 20 mm |