
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Föregående generation | GeForce RTX 20 |
| Nästa generation | GeForce RTX 40 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GA106 |
| Tillverkare | Samsung |
| Processnod | 8 nm |
| Transistorer | 12000 million |
| Chipstorlek | 276.0 mm² |
| Densitet | 43.5 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 3328 |
| TMU | 104 |
| ROP | 48 |
| Tensor-kärnor | 104 |
| RT-kärnor | 26 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 6 GB |
| Buss | 192 bit |
| Bandbredd | 288.0 GB/s |
| Hastighet | 12.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 562 MHz |
| Boostfrekvens | 1200 MHz |
| Minnefrekvens | 1500 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 500 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1200 MHz |