
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Föregående generation | GeForce RTX 20 |
| Nästa generation | GeForce RTX 40 |
| Namn | GA102 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GA102 |
| Tillverkare | Samsung |
| Processnod | 8 nm |
| Transistorer | 28300 million |
| Chipstorlek | 628.0 mm² |
| Densitet | 45.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 7168 |
| TMU | 224 |
| ROP | 96 |
| Tensor-kärnor | 224 |
| RT-kärnor | 56 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 20 GB |
| Buss | 320 bit |
| Bandbredd | 640.0 GB/s |
| Hastighet | 16.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1050 MHz |
| Boostfrekvens | 1650 MHz |
| Minnefrekvens | 2000 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 200 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 1.4a |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 267 mm |
| Höjd | 112 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 27 849 kr Komplett.se | 1650 MHz | 2 | 267 mm | 112 mm | 40 mm |