woot
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | Workstation Ampere |
| Föregående generation | Quadro Turing |
| Nästa generation | Workstation Ada |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GA102 |
| Tillverkare | Samsung |
| Processnod | 8 nm |
| Transistorer | 28300 million |
| Chipstorlek | 628.0 mm² |
| Densitet | 45.1 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 10240 |
| TMU | 320 |
| ROP | 96 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 24 GB |
| Buss | 384 bit |
| Bandbredd | 768.0 GB/s |
| Hastighet | 16.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1080 MHz |
| Boostfrekvens | 1665 MHz |
| Minnefrekvens | 2000 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 230 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 1.4a |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 267 mm |
| Höjd | 112 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
47 457 kr Proshop.se | 1665 MHz | |||||
| 1665 MHz | ||||||
| 1665 MHz |