

| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Blackwell 2nd-gen |
| Generation | Blackwell PRO W |
| Föregående generation | Workstation Ada |
| Gränssnitt | PCIe 5.0 x8 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GB206 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 21900 million |
| Chipstorlek | 181.0 mm² |
| Densitet | 121.0 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 4352 |
| TMU | 136 |
| ROP | 64 |
| Tensor-kärnor | 136 |
| RT-kärnor | 34 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR7 |
| Storlek | 16 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 288.0 GB/s |
| Hastighet | 18.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 982 MHz |
| Boostfrekvens | 1957 MHz |
| Minnefrekvens | 1125 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 250 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 170 mm |
| Höjd | 69 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 10 199 kr Komplett.se | 1957 MHz |