woot
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Workstation |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | Quadro Turing |
| Föregående generation | Quadro Volta |
| Nästa generation | Workstation Ampere |
| Gränssnitt | PCIe 3.0 x16 |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | TU117 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 12 nm |
| Transistorer | 4700 million |
| Chipstorlek | 200.0 mm² |
| Densitet | 23.5 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 896 |
| TMU | 56 |
| ROP | 32 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 4 GB |
| Buss | 128 bit |
| Bandbredd | 160.0 GB/s |
| Hastighet | 10.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1065 MHz |
| Boostfrekvens | 1395 MHz |
| Minnefrekvens | 1250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 50 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 250 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Längd | 156 mm |
| Höjd | 69 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
4 200 kr Proshop.se | 1395 MHz | |||||
4 200 kr Proshop.se | 1395 MHz |