| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 23 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| Transistorer | 11060 million |
| Chipstorlek | 237.0 mm² |
| Densitet | 46.7 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 2048 |
| TMU | 128 |
| ROP | 64 |
| RT-kärnor | 32 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 128 bit |
| Infinity Cache | 32 MB |
| Bandbredd | 256.0 GB/s |
| Hastighet | 16.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1968 MHz |
| Spelklockfrekvens | 2448 MHz 2359 MHz |
| Boostfrekvens | 2607 MHz 2589 MHz |
| Minnefrekvens | 2000 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 160 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 500 w 450 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.6 2 |
| Längd | 243 mm |
| Höjd | 134 mm |
| Bredd | 52 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2607 MHz +0.7% | 2.6 | 243 mm | 134 mm | 52 mm |