
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 21 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| Transistorer | 26800 million |
| Chipstorlek | 520.0 mm² |
| Densitet | 51.5 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 5120 |
| TMU | 288 |
| ROP | 128 |
| RT-kärnor | 72 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 16 GB |
| Buss | 256 bit |
| Infinity Cache | 128 MB |
| Bandbredd | 512.0 GB/s |
| Hastighet | 16.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1825 MHz |
| Spelklockfrekvens | 2015 MHz |
| Boostfrekvens | 2250 MHz |
| Minnefrekvens | 2000 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 300 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 700 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 1.4 |
| HDMI | 1 2.1 |
| USB Type-C | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 3 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2360 MHz +4.9% | 2.8 | 330 mm | 140 mm | 56 mm | ||
| 2310 MHz +2.7% | 2.8 | 324 mm | 142 mm | 55 mm |