
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Föregående generation | GeForce RTX 20 |
| Nästa generation | GeForce RTX 40 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Maxtemperatur | 93 C |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GA104 |
| Tillverkare | Samsung |
| Processnod | 8 nm |
| Transistorer | 17400 million |
| Chipstorlek | 392.0 mm² |
| Densitet | 44.4 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 4864 |
| TMU | 152 |
| ROP | 80 |
| SM-enheter | 38 |
| Tensor-kärnor | 152 |
| RT-kärnor | 38 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 448.0 GB/s |
| Hastighet | 14.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1410 MHz |
| Boostfrekvens | 1740 MHz 1665 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 200 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 600 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 1.4a |
| HDMI | 2 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Upplösning | 7680 x 4320 |
| Skärmar | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.1 2 |
| Längd | 282 mm 242 mm |
| Höjd | 117 mm 112 mm |
| Bredd | 41 mm 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1665 MHz | 2 | 247 mm | 120 mm | 40 mm | ||
| 1860 MHz +11.7% | 2.9 | 318.5 mm | 140.1 mm | 57.8 mm | ||
| 1665 MHz | 2.9 | 318.5 mm | 140.1 mm | 57.8 mm | ||
| 1665 MHz | 2.9 | 318.5 mm | 140.1 mm | 57.8 mm | ||
| 1860 MHz +11.7% | 2.9 | 318.5 mm | 140.1 mm | 57.8 mm | ||
| 1695 MHz +1.8% | 2 | 222.1 mm | 115.6 mm | 38.2 mm | ||
| 1800 MHz +8.1% | 2.7 | 294 mm | 112 mm | |||
| 1665 MHz | 2 | 242 mm | 112 mm | 40 mm | ||
| 1740 MHz +4.5% | 2.7 | 269 mm | 136 mm | 52 mm | ||
| 1710 MHz +2.7% | 2 | 201.8 mm | 110 mm | 40 mm | ||
| 1785 MHz +7.2% | 2.8 | 296 mm | 117 mm | 56 mm | ||
| 1740 MHz +4.5% | 2.1 | 282 mm | 117 mm | 41 mm |