
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Föregående generation | GeForce RTX 20 |
| Nästa generation | GeForce RTX 40 |
| Gränssnitt | PCIe 4.0 x16 |
| Maxtemperatur | 93 C |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GA104 |
| Tillverkare | Samsung |
| Processnod | 8 nm |
| Transistorer | 17400 million |
| Chipstorlek | 392.0 mm² |
| Densitet | 44.4 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 5888 |
| TMU | 184 |
| ROP | 96 |
| SM-enheter | 46 |
| Tensor-kärnor | 184 |
| RT-kärnor | 46 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 8 GB |
| Buss | 256 bit |
| Bandbredd | 448.0 GB/s |
| Hastighet | 14.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1500 MHz |
| Boostfrekvens | 1725 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| TDP | 220 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 550 w 650 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| Upplösning | 7680x4320 |
| Skärmar | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Längd | 242 mm |
| Höjd | 112 mm |
| Bredd | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1770 MHz +2.6% | 2.5 | |||||
| 1755 MHz +1.7% | 2 | |||||
| 1845 MHz +7.0% | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | 2.8 | 294 mm | 112 mm | 55.9 mm | ||
| 1725 MHz | 2 | 242 mm | 112 mm | 40 mm |