
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | Navi 21 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 7 nm |
| Transistorer | 26800 million |
| Chipstorlek | 520.0 mm² |
| Densitet | 51.5 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 5120 |
| TMU | 320 |
| ROP | 128 |
| RT-kärnor | 80 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Storlek | 16 GB |
| Buss | 256 bit |
| Infinity Cache | 128 MB |
| Bandbredd | 1,152.0 GB/s |
| Hastighet | 36.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 1958 MHz 1860 MHz |
| Spelklockfrekvens | 2116 MHz 2100 MHz |
| Boostfrekvens | 2324 MHz 2310 MHz |
| Minnefrekvens | 2250 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 8-pin | 3 2 |
| TDP | 335 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 900 w 700 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4 |
| HDMI | 1 2.1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.8 3 |
| Längd | 330 mm |
| Höjd | 140 mm |
| Bredd | 56 mm |
| Weight | 1784 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2324 MHz +0.6% | 2.8 | 330 mm | 140 mm | 56 mm |