
| Information | |
|---|---|
| Plattform | Consumer |
| Arkitektur | Blackwell 2nd-gen |
| Generation | GeForce RTX 50 |
| Föregående generation | GeForce RTX 40 |
| Gränssnitt | PCIe 5.0 x16 |
| Maxtemperatur | 90 C |
| Kärna | |
|---|---|
| Namn | GB202 |
| Tillverkare | TSMC |
| Processnod | 5 nm |
| Transistorer | 92200 million |
| Chipstorlek | 750.0 mm² |
| Densitet | 122.9 /mm² |
| GPU-kärnkonfiguration | |
|---|---|
| Kärnor | 21760 |
| TMU | 680 |
| ROP | 176 |
| SM-enheter | 170 |
| Tensor-kärnor | 680 |
| RT-kärnor | 170 |
| Minne | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR7 |
| Storlek | 32 GB |
| Buss | 512 bit |
| Bandbredd | 1,792.0 GB/s |
| Hastighet | 28.0 Gbps |
| Klockfrekvenser | |
|---|---|
| Basfrekvens | 2017 MHz |
| Boostfrekvens | 2482 MHz 2407 MHz |
| Minnefrekvens | 1750 MHz |
| Ström | |
|---|---|
| 16-pin | 1 |
| TDP | 575 w |
| Rekommenderad strömförsörjning | 1000 w |
| Bildutgång | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 2.1b |
| HDMI | 1 2.1b |
| HDCP | 2.3 |
| Skärmar | 4 |
| USB Type-C | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.5 2 |
| Längd | 304 mm |
| Höjd | 140 mm 137 mm |
| Bredd | 50 mm 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boostfrekvens▲ | Slot▲ | Längd▲ | Höjd▲ | Bredd▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 55 090 kr Komplett.se | 2730 MHz +13.4% | 3.9 | 370.3 mm | 150.5 mm | 77.3 mm | |
| 35 490 kr Elgiganten.se | 2580 MHz +7.2% | 3.8 | 357.6 mm | 149.3 mm | 76 mm | |
| 2437 MHz +1.2% | 3.5 | 325 mm | 139 mm | 67 mm | ||
| 33 990 kr NetOnNet.se | 2550 MHz +5.9% | 3.6 | 348 mm | 146 mm | 72 mm | |
| 2407 MHz | 3.5 | 329.7 mm | 137.8 mm | 67.8 mm | ||
| 2730 MHz +13.4% | 3.1 | 260 mm | 151 mm | 61 mm | ||
| 36 490 kr Komplett.se | 2437 MHz +1.2% | 3.8 | 357.6 mm | 149.3 mm | 76 mm | |
| 2482 MHz +3.1% | 2.5 | 304 mm | 140 mm | 50 mm | ||
| 2580 MHz +7.2% | 3.8 | 357.6 mm | 149.3 mm | 76 mm | ||
| 2437 MHz +1.2% | 3.8 | 357.6 mm | 149.3 mm | 76 mm | ||
| 37 990 kr Komplett.se | 2580 MHz +7.2% | 3.8 | 357.6 mm | 149.3 mm | 76 mm | |
| 2407 MHz | 3.6 | 348 mm | 146 mm | 72 mm | ||
| 36 999 kr NetOnNet.se | 2580 MHz +7.2% | 2.5 | 288.5 mm | 153.7 mm | 48 mm | |
| 38 990 kr Komplett.se | 2437 MHz +1.2% | 2.5 | 288.5 mm | 153.7 mm | 48 mm | |
| 36 890 kr NetOnNet.se | 2437 MHz +1.2% | 3.8 | 357.6 mm | 149.3 mm | 76 mm | |
| 2422 MHz +0.6% | 3.5 | 329.7 mm | 137.8 mm | 67.8 mm | ||
| 34 559 kr Komplett.se | 2422 MHz +0.6% | 3.5 | 329.7 mm | 137.8 mm | 67.8 mm | |
| 2467 MHz +2.5% | 3.5 | 332.1 mm | 137.5 mm | 69.6 mm | ||
| 2437 MHz +1.2% | 2.5 | 251.6 mm | 160.1 mm | 49 mm | ||
| 2580 MHz +7.2% | 3.8 | 357.6 mm | 149.3 mm | 76 mm | ||
| 2482 MHz +3.1% | 4 | 357 mm | 151 mm | 76 mm | ||
| 2482 MHz +3.1% | 4 | 359 mm | 170 mm | 76 mm | ||
| 2482 MHz +3.1% | 2.5 | 280 mm | 148 mm | 51 mm | ||
| 2407 MHz | 3.5 | 325 mm | 139 mm | 67 mm | ||
| 2407 MHz | 3.5 | 359 mm | 149 mm | 70 mm | ||
| 2512 MHz +4.4% | 4 | 357 mm | 151 mm | 76 mm | ||
| 2512 MHz +4.4% | 4 | 357 mm | 151 mm | 76 mm | ||
| 2565 MHz +6.6% | 2.5 | 280 mm | 148 mm | 51 mm | ||
| 35 990 kr Elgiganten.se | 2482 MHz +3.1% | 3.5 | 359 mm | 149 mm | 70 mm | |
| 39 990 kr Elgiganten.se | 2565 MHz +6.6% | 4 | 359 mm | 150 mm | 76 mm | |
| 2407 MHz | 3.5 | 342 mm | 150 mm | 65 mm | ||
| 34 990 kr Komplett.se | 2467 MHz +2.5% | 3.5 | 342 mm | 150 mm | 65 mm | |
| 2407 MHz | 3 | 342 mm | 152 mm | 70 mm | ||
| 33 990 kr Komplett.se | 2550 MHz +5.9% | 3.5 | 342 mm | 152 mm | 70 mm | |
| 33 999 kr Elgiganten.se | 2655 MHz +10.3% | 3.9 | 360 mm | 150 mm | 75 mm | |
| 31 990 kr Komplett.se | 2655 MHz +10.3% | 3.9 | 360 mm | 150 mm | 75 mm | |
| 2655 MHz +10.3% | 3.9 | 360 mm | 150 mm | 75 mm | ||
| 2655 MHz +10.3% | 2 | 235 mm | 172 mm | 29 mm | ||
| 2655 MHz +10.3% | 2 | 245 mm | 146 mm | 36 mm | ||
| 2407 MHz | 3.5 | 330 mm | 145 mm | 65 mm | ||
| 2407 MHz | 3.5 | 328.7 mm | 137.7 mm | 71.1 mm | ||
| 2527 MHz +5.0% | 3.5 | 328.7 mm | 137.7 mm | 71.1 mm | ||
| 2407 MHz | 3.5 | 328.7 mm | 137.7 mm | 71.1 mm | ||
| 2625 MHz +9.1% | 3.5 | 328.7 mm | 137.7 mm | 71.1 mm | ||
| 34 990 kr Komplett.se | 2527 MHz +5.0% | 3.5 | 331.9 mm | 145.6 mm | 69.9 mm | |
| 34 990 kr Komplett.se | 2407 MHz | 3.5 | 331.9 mm | 145.6 mm | 69.9 mm | |
| 2407 MHz | 3 | 326 mm | 137 mm | 60 mm | ||
| 2407 MHz | 3.5 | 331.9 mm | 150 mm | 70.4 mm | ||
| 2527 MHz +5.0% | 3.5 | 331.9 mm | 150 mm | 70.4 mm | ||
| 2407 MHz | 2 | 304 mm | 137 mm | 40 mm | ||
| 2407 MHz | 1 | 223 mm | 134 mm | 20 mm | ||
| 2467 MHz +2.5% | 2 | 204 mm | 161 mm | 34 mm | ||
| 2467 MHz +2.5% | 3.8 | 334 mm | 148 mm | 73 mm | ||
| 33 990 kr Komplett.se | 2452 MHz +1.9% | 3 | 333 mm | 137 mm | 60 mm | |
| 2407 MHz | 3 | 333 mm | 137 mm | 60 mm | ||
| 2437 MHz +1.2% | 3.5 | 345 mm | 150 mm | 65 mm | ||
| 2407 MHz | 3.5 | 345 mm | 150 mm | 65 mm | ||
| 2482 MHz +3.1% | 3.5 | 359 mm | 145 mm | 69 mm | ||
| 2437 MHz +1.2% | 3.5 | 360 mm | 146 mm | 70 mm | ||
| 2482 MHz +3.1% | 3.5 | 359 mm | 145 mm | 69 mm |